Sabotéři v naší hlavě

saboteri-v-hlave-maja-bourkova

Od tématu prokrastinace je jen krůček k vnitřním sabotérům – kritickým hlasům, které nás účinně a neúnavně odrazují od akce.

Sabotéři jsou týpkové žijící v naší hlavě. Kecají nám do života, ovlivňují naše rozhodnutí, kopají nás do holeně, když chceme vyzkoušet něco nového, zavírají nás do sklepa plného pochybností a kritických myšlenek.

Tentokrát už to… zase nevyjde

Absolvovali jste x-tý workshop, školení, mastermind, přednášku, přečetli další tři tlusté seberozvojové knihy. Teď, teď to bude vono! Teď to roztočím, nastartuju a pojedu jak namydlenej blesk!

A ejhle, po pár dnech, jakmile opadne prvotní nadšení a euforie z nově získaných znalostí, tipů a triků, uslyšíte ve své hlavě kritické hlasy: Vážně si myslíš, že to bude stačit?

  • A co když to před zákazníkem popletu? Ještě to nemám dost zažitý…
  • Co když zrovna tohle nikdo ve skutečnosti nepotřebuje?
  • Bude to vůbec fungovat?
  • Pepa Vomáčka je v tom daleko lepší…
  • Tohle už sice umíš, ale ještě Ti zbývá támhleto a tuhleto…

…a energie a nadšení je v trapu. Znovu stojíte na startu a v batůžku na zádech máte další cihlu navíc. Co s tím?

Kdo mi do toho pořád háže ty vidle?

Odhalte svoje vnitřní našeptávače a přelaďte na jinou stanici.

Kteří sabotéři můžou za to, že se bojíte využít nové příležitosti? Nejčastěji je to Soudce, který si navíc bere k ruce některé z devíti výkonných pomocníků:

PUNTIČKÁŘ – perfekcionismus, organizace a kritika sebe i ostatních. Nezvládá kritiku své osoby. Často dítě rodičů perfekcionalistů toužících po dokonalém potomstvu.

UTĚŠITEL – vyvolává v nás pocit, že lásku nebo uznání ostatních si musíme zasloužit. Tém nás nutí rezignovat na vlastní potřeby a zájmy a v důsledku se za to na ostatní zlobit. Pomáhat druhým je přece správné – pokud to není jen něco za něco a nesnažíme se tím získat zájem a náklonnost.

HYPERÚSPĚŠNÝ – míra úspěchu je pro něj měřítkem sebehodnoty. Zaměřuje se na výkony a výsledky, vnitřní svět jej nezajímá. Láska jeho rodičů byla podmíněna školními výsledky a úspěchy.

OBĚŤ – lásku nebo pozornost získává díky výkyvům nálad a vytváření emočně vypjatých nebo náročných situací, hraničících s mučednictvím. Cítí se nepřijatý, trpí nevšímavostí ostatních a pozornost je pro něj nutností. Mnohdy si získává zájem druhých až nepříjemným vměšováním do jejich soukromí. Je pasivní a setrvává v nastavení Nemůžu nic ovlivnit, nemám sílu cokoli měnit.

HYPERRACIONÁLNÍ – nezná trpělivost, nedává pozornost emocím, zvláště u druhých. Vše posuzuje pouze rozumem a logikou. Neumí se přizpůsobovat ostatním, jedná z domnělé nadřazenosti. V dětství patřil k „malým dospělým“, těžil ze svého intelektu.

HYPEROSTRAŽITÝ – je stále ve střehu, před akcí vymýšlí různé krizové plány a nejhorší varianty toho, co může nastat. Vše co se může pokazit, se pokazí. Už jako malé dítě trpěl nedostatkem pocitu bezpečí, rodiče mu nedopřáli bezpečný prostor a hranice.

NEUSPOKOJITELNÝ – je roztříštěný, potřebuje stále nové a nové podněty a výzvy, u ničeho dlouho nevydrží. Není schopen se soustředit nebo prožívat tady a teď. Díky množství různých aktivit už v mládí unikal před nejistotou nebo nezájmem rodičů a okolí a zaštiťuje se tím dodnes.

VEDOUCÍ – pokud nemá všechno a všechny pod kontrolou, pociťuje stres a nebezpečí. Lidem ve své blízkosti nedopřává žádný prostor, často se proto setkává se vzdorem nebo odmítáním jeho nátlaku a neustálé kontroly. Snaží se ostatní ovládat, aby se sám nestal obětí manipulace.

UNIKAČ – v jeho světě neexistují problémy a nepříjemnosti, vše je růžové a zalité sluncem. Růžové brýle nikdy nesundává, díky tomu „nevidí“ konflikty, problémy zametá pod koberec a místo přímé komunikace nechává vše vyhnít. Neumí říct ne, ale napřímo není schopen odmítat, spíše mlží a uhýbá. Vyhovují mu rutiny a zaběhnutý řád, ve kterém se umí pohybovat.

Odhalte svoje vnitřní našeptávače

Více podrobností o jednotlivých typech sabotérů najdete např. v knize Pozitivní inteligence, ze které čerpám i v tomto článku.

Zajímá vás, kteří sabotéři kralují ve vaší hlavě? Tady si můžete udělat test (v angličtině).

Chcete se na témata prokrastinace a vnitřních sabotérů podívat pěkně podrobně a konečně se s nimi vypořádat? Jak vás vaši vlastní sabotéři ovlivňují a co vás mohou naučit? Pojďme si o tom popovídat spolu.

V dalším článku se spolu podíváme na to, jak se se svými vnitřními sabotéry vypořádat.

Napadlo vás něco k příběhu? 

napište mi

Nebo se přihlaste k odběru novinek