Všímavost – malé kroky k velkým změnám

Image

Všímavost není zdaleka jen o práci s dechem, meditaci nebo vynulování stresu.

Podstatou všímavosti je především schopnost věnovat plnou pozornost přítomnému okamžiku a přijímat ho bez souzení.

Benefity všímavosti dalece přesahují chvilkové zklidnění mysli:

🧩  Pomáhá zmírnit napětí a stres tím, že se zaměříte na přítomnost, místo abyste se neustále obávali budoucnosti nebo řešili minulost. / Co se mi skutečně děje právě v tuto chvíli? Bude to pro mě důležité za rok nebo za deset let?

🧩  Učí vás zůstat soustředění na úkoly, což vede k lepší produktivitě a efektivitě. / Spousta z nás zná velmi dobře přeskakování z okna do okna a z jednoho zdroje informací na mnoho dalších…

🧩  Pomáhá rozpoznat a regulovat emoce, což vede k větší duševní rovnováze. / Jak se právě teď cítím? Zlobím se, mám strach, cítím se trapně? Co je za tím ve skutečnosti? Jsou tyto pocity moje, nebo mě „nakazil“ naštvaný klient nebo partner?

🧩  Zvyšuje empatii a soucit, což pozitivně ovlivňuje mezilidské vztahy. / Když lépe porozumíme sami sobě a svým pohnutkám a emocím, můžeme snáze pochopit chování druhých lidí (bez souzení a první „sebeobranné“ reakce).

🧩  Méně stresu = lepší spánek. A to znamená, že budete mít víc energie na všechno, co vás baví.

7 kroků k vnitřní rovnováze pomocí všímavosti

1 Před každou odpovědí nebo rozhodnutím si dejte vědomou pauzu

Než zareagujete, věnujte pár sekund hlubokému nádechu a výdechu. Tato krátká pauza vám pomůže jednat s rozvahou místo impulzivních reakcí. Všímejte si svých emocí – reagujete v klidu, nebo ze zvyku jdete z obrany rovnou do útoku?

Možná v určitých situacích vypouštíte podrážděného autopilota, aniž byste vnímali, o to ve skutečnosti jde. Nahlédněte do hlubší vrstvy a rozklíčujte, co za touto obvyklou reakcí vlastně je.

✔️ Vědomě volím odpověď z pozice tvůrce, ne oběti
❌ Reaguji automaticky bez promyšlení následků

2 Naslouchejte aktivně, místo abyste přemýšleli, co odpovíte

Kolikrát už jste v hlavě formulovali odpověď, zatímco druhý člověk ještě mluvil? Když mluvíte se svými blízkými, přáteli nebo obchodními partnery, vědomě se zaměřte na jejich slova, mimiku a tón hlasu. Díky aktivnímu naslouchání zlepšíte vzájemné porozumění a posílíte váš vztah.

Máte-li děti, aktivním nasloucháním jim dáváte skvělý příklad i do jejich budoucího partnerského vztahu (a eliminujete jejich případnou potřebu vynucovat si vaši pozornost, které se jim běžně nedostávalo).

✔️ Skutečně vnímám, co druhý říká a dávám mu plnou pozornost
❌ Připravuji si odpověď, radu nebo vlastní historku, místo abych druhého poslouchal

3 Neberte jídlo jako palivo

Při jídle odložte telefon, vypněte televizi a vědomě si užijte každé sousto – soustřeďte se jen na chuť, texturu a vůni. Lépe tak poznáte, kdy jste skutečně sytí a kdy vás jen honí mlsná. Taky se odnaučíte konzumovat „vycpávky“ namísto kvalitního jídla, nemluvě o uvědomění emočního hladu.

Inspirujte se u Francouzů a Italů, kteřé si rádi vychutnají dobré jídlo v klidu a pohodové atmosféře.

✔️ Jím s pozorností a beze spěchu si vychutnávám každé sousto
❌ Konzumuji ve spěchu co je zrovna po ruce, ve stylu automatického podavače

4 Vnímejte potřeby svého těla a emocí

Podnikání či práce, péče o rodinu a další každodenní úkoly jsou náročné a snadno při nich zapomenete na sebe. Naslouchejte tělu – potřebuje pohyb, odpočinek, nějakou změnu? Zeptejte se sami sebe: „Jak se teď cítím?“ a „Co mé tělo potřebuje?“

Nečekejte, až se první náznaky problému změní na akutní nebo dokonce přerostou do chronických potíží. Cítíte-li se dlouhodobě v nepohodě nebo unavení bez zjevné příčiny, je nejvyšší čas otočit pozornost zpátky k sobě a svým skutečným potřebám.

✔️ Vnímám své tělo a pečuji o něj podle potřeby
❌ Ignoruji signály těla, dokud mě něco nezastaví

5 Dělejte jednu věc naplno

Multitasking vám krade energii a produktivitu. Místo přeskakování mezi úkoly si vyhraďte soustředěný čas na jeden konkrétní úkol. Pomůže vám to pracovat efektivněji a bez pocitu zahlcení. A netýká se to zdaleka jenom práce.

Asi taky nemáte moc rádi, když něco vyprávíte kamarádce nebo manželovi a oni místo soustředění na vás brouzdají na mobilu nebo po očku sledují stav utkání v televizi. Jak často to ale děláme my sami? Dokážete třeba sledovat film, aniž byste u toho dělali deset dalších věcí?

✔️ Plně se věnuji jedné věci, úkolu nebo osobě
❌ Hrnu to před sebou dokud nepadnu, nebo se nestane zásadní průšvih

6 Vnímejte prostředí kolem sebe

Prostor, ve kterém trávíte čas, ovlivňuje vaši mysl i produktivitu. Udělejte si kolem sebe pořádek, přidejte prvek, který vás dobře naladí (svíčka, květina, oblíbený hrnek), a vnímejte, jaký vliv na vás prostředí má.

Pokud se nemůžete pořádně soustředit na práci nebo při odpočinku stále odbíháte myšlenkami k nevyžehlenému prádlu, je na čase si udělat prostor na všechno, co je pro vás důležité. Nemusíte hned všechno vyházet do kontejneru – začněte malými kroky.

✔️ Mám kolem sebe prostor, který mě podporuje
❌ Ignoruji nepořádek a zmatek

7 Vědomě pracujte s informacemi, které k vám přicházejí

Každý den nás zahlcují zprávy, sociální sítě a nekonečné množství podnětů. Vědomá práce s informacemi znamená vybírat si, čemu věnujete pozornost i na co reagujete. Místo bezmyšlenkovitého scrollování se ptejte: „Je to pro mě užitečné? Dává mi to energii, nebo mě to unavuje?“

Nikdo vás nenutí každý večer spílat televízní obrazovce u zpravodajství nebo se stresovat nad tím, že sousedi na instáči zase vyměnili auto za lepší.

✔️ Vybírám si informace, které mě obohacují
❌ Nechávám se zahltit chaosem zvenčí

 

Vybírejte si vědomě – co, koho a proč pozvete či vpustíte do svého života. Jakou změnu ve svém životě chcete iniciovat? A jaké malé kroky vám k tomu můžou pomoci?

Napadlo vás něco k příběhu? 

napište mi

Nebo se přihlaste k odběru novinek