Tajný život Vnitřního pracovníka

Image

Jsou to už roky a nebo jen pár měsíců, co jste opustili zaměstnaneckou židli a vydali se na dobrodružnou stezku s názvem podnikání?

Na stáří vašeho živnostenského listu nezáleží.

Ať už podnikáte jakkoli dlouho,  v určité chvíli se ve vašem životě může objevit jistá šedá eminence.

Nenápadně vrší na váš pracovní stůl jeden nevyřízený úkol na druhý a v příhodný okamžik do vzniklé hromady drcne loktem – a tak odstartuje lavinu přetížení, prokrastinace a následného zoufalého sprintu za výdělkem.

Říkejme mu třeba Vnitřní pracovník

Jeho charakteristickými znaky jsou mj.:

 • Nedostatek důvěry v sebe i okolí
 • Krátkozrakost (nedohlédne světel na konci tunelu, vidí jen tmu ve vstupním otvoru)
 • Nevyvratitelné přesvědčení, že musí všechno urvat sám, i kdyby měl padnout
 • Silná víra, že stejně všechno dopadne špatně, takže nemá smysl rozdělané věci dotáhnout do konce

Odkud se vlastně Vnitřní pracovník bere?

Ćasto přichází ve chvíli, kdy vaše prodeje mírně stagnují, v osobním životě je pološero nebo dlouhodobě stojaté vody bez proudění energie, a nejspíš taky špatně spíte, protože vás budí myšlenky na neuhrazené faktury. Tohle všechno je pro tohoto zákeřného vrhače vidlí velmi výživná půda. Mnohdy stačí velmi málo, aby nad vaším řídicím centrem převzal plnou kontrolu.

Specialitou Vnitřního pracovníka je postupné zahlcení mysli chaosem, protknutým čísly a termíny. Ruku v ruce s ním přichází obava, zda se vůbec uživíte a jestli to co jste ještě před týdnem dělali, dává ještě nějaký smysl. Ztráta energie a nechuť cokoli dalšího podnikat už je jen třešničkou na dortu.

Jak se svého Vnitřního pracovníka zbavit

Vnitřní pracovník velmi nesnáší, když si pořádně odpočinete, naberete nové síly a v občerstvené vyšší energii zhodnotíte reálný stav věcí – teď a tady.

 • Zkontrolovat skutečný termín splatnosti nahromaděných faktur a vzít to postupně
 • Jemně připomenout klientům, kteří dosud nezaplatili za vaši práci, že je čas
 • Projít si diář a zrevidovat, kolik času najdu na efektivní činnosti, rozumně rozvrhnout síly
 • Obeslat stávající klienty s dotazem, zda jim aktuálně můžete s něčím pomoci, rozšířit původní spolupráci, oprášit kontakty
 • Projít si starší služby, kurzy nebo produkty a prozkoumat, zda můžete něco z toho znovu nabídnout (nejlépe v automatizované podobě a s minimální vstupní investicí)
 • Napsat nový článek, uveřejnit post na sítích, poslat newsletter
 • Dát o sobě vědět novým lidem třeba v rámci tématického týdne ve FB skupinách
 • Aktivně nabídnout svoje téma pro rozhovor do podcastu nebo jako článek na vhodný online portál (ideálně s odkazem na váš web)


Ačkoli eliminace Vnitřního pracovníka může v ohnisku jeho působení vypadat jako nedosažitelná meta, někdy úplně stačí, když odvedeme jeho pozornost, sebereme mu pravítko a kalkulačku a odkloníme ho třeba na dlouhou procházku lesem. Odborná pozorování potvrzují, že klidné uvolňující prostředí může mít zásadní vliv na postupný rozklad Vnitřního pracovníka, jehož zbývající část je snadno ekologicky odbouratelná.

Nádech, výdech a znovu na start

Máte-li Vnitřního pracovníka už pevně zakousnutého do své podnikatelské židle, majzněte ho po hlavě nejbližším šanonem a než se stihne probrat, odtáhněte ho do komory, zabarikádujte dveře, uvařte si čaj a cca deset minut se tiše koukejte z okna.

Poté udělejte první nejmenší možný krok z výše navrhovaného postupu. Napište první větu článku nebo newsletteru, vystavte zapomenutou fakturu, oslovte jednoho odloženého zájemce.

Pak si dejte malou pauzu. S vědomím, že jste ovládli situaci (a Vnitřní pracovník je bezpečně odklizen za dveřmi), přistupte k dalšímu kroku. Opakujte, dokud si nevšimnete, že je za vámi celkem slušná hromádka smysluplné práce. Oslavte to.

Pořádně si odpočiňte, vyspěte se na to a další den začněte rovnou dalším krokem, vedoucím ke kýženému výsledku.

A nezapomeňte – nemusíte na to být sami. Najděte si byznys kamarádku, oslovte parťáka, který ví, o čem podnikání je, sdílejte své potřeby s lidmi, kteří vás v rozhodný moment podrží, povzbudí a postrčí zpátky do hry. Nebo mi dejte vědět a podíváme se na to spolu.

Napadlo vás něco k příběhu? 

napište mi

Nebo se přihlaste k odběru novinek