Nové začátky aneb Nepřepálit start

startovaci_maja_bourkova

Patříte k těm, kteří v prvním lednovém týdnu nadšeně sahají po diářích, vision boardech a plánovačích a těšíte se, co všechno vytvoříte, co nového se naučíte a čeho se naopak konečně zbavíte?

A jak dlouho vám ten elán vydrží? Jestli jen do chvíle, kdy zjistíte, že víc jak 24 hodin ze svého dne nevymáčknete, je na místě to kapku přeskládat.

Nestavte se na start maratonu se sádrou na noze

Začněme tím nejdůležitějším – když se chcete vydat na cestu (naučit se něco nového, zvládnout kurz, rozjet projekt, ovládnout nový návyk…), je potřeba jít před plánováním nové cesty ještě pár kroků zpět.

Ptáte se proč? Představte si, že máte v úmyslu vyhrát taneční soutěž a v tom nadšení jste úplně opomenuli fakt, že máte zlomenou nohu. Asi uznáte, že by bylo fajn nejdřív se dát dohromady a pak teprve začít řešit trénink, nákup nových tanečních šatů atp.

Jestli vás může brzdit hromada pracovních restů z loňského roku, nejprve se věnujte jejímu vyřízení. Aź pak má smysl vyrábět nové složky. A to samé platí i pro strachy, nefunkční stereotypy a cokoli dalšího, pečlivě zavřeného ve sklepě vašeho podvědomí. Nejdřív úklid, pak teprve bude prostor na nové a lepší.

Hrách na ošatku, čočku do mísy

Stejný princip platí pro jakékoli nové začátky. Vezměme to tedy pěkně popořádku:

1) Zhodnoťte svůj aktuální výchozí stav (fyzická kondice, duševní rozpoložení, časové možnosti, případně další zdroje – finanční, možnost delegovat atp.). Podle potřeby ukliďte a vyhoďte vše, co už vám neslouží (fyzicky i mentálně, viz výše).

2) Na základě této revize (děláte ji pro sebe, takže se zbytečně nešiďte) si stanovte priority. Opravdu se potřebuju prokousávat třetím kurzem na stříhání videa, nebo za menší či podobnou částku raději svěřím práci povolané virtuální asistentce nebo grafikovi? Kolik času mě to bude stát? Vyplatí se mi učit se to, nebo se budu raději soustředit na svůj obor a věnovat svůj kvalifikovaný čas klientům?

3) Udělejte si hromádky – napište si každou z plánovaných činností na papírek a roztřiďte podle toho, zda se jedná o vaše podnikání, osobní rozvoj (sem patří vzdělávání, koučink, terapie a kurzy, které nesouvisí přímo s vaším podnikáním nebo prací), zdraví a relax a další podle potřeby.

4) Poctivě proberte každou hromádku a znovu přehodnoťte priority, účelnost a přínosy.

Zde doporučuji dát si pauzu, projít se, otevřít na chvíli okno, pustit si svou oblíbenou písničku. Vypněte na chvíli hlavu .-) A jdeme dál.

I váš den má pouze 24 hodin

Zbylo vám po důkladné revizi přece jen pár lístečků, které opravdu nutně potřebujete? Ok. Jdeme na to.

5) Udělejte si jednoduchou tabulku s časovým rozpisem vašeho běžného týdne. Pravidelné aktivity zapište jako první, nezapomeňte na časové rezervy (zvláště maminky více dětí), a doplňte sem i svoje obvyklé odpočinkové aktivity (chodíte-li např. každý týden běhat nebo na masáže, zapište si to). Zaznamenejte sem i čas na spánek (možná zjistíte, že je ho daleko méně, než byste chtěli).

Cože, tabulku? No to ani omylem! jestli se vám ježí chlupy v nose při představě vyrábění něčeho podobného, hoďte to za hlavu a rovnou si vyberte vhodný termín ke konzultaci – vyřešíme to společně, krok za krokem, on-line a na pohodu. 


Ti z vás, kteří si zvládli vytvořit alespoň základní přehled a tabulek se neděsí, pojďme dál:

6) Podívejte se, kolik hodin vám skutečně zůstalo na nové vybrané projekty. Je-li mezi nimi něco, co vyžaduje pravidelnost (např. cvičení nebo výuka jazyka), vyčleňte si na to místo přednostně. Do zbývajících volných políček rozepište ostatní novinky, kterým se chcete věnovat.

7) Všechno se vešlo? Výborně. Podbarvěte si vyplněná políčka podle druhu činnosti – odlište od sebe spánek a odpočinek, práci/podnikání, provozní čas na domácnost a rodinu (včetně nákupu, úklidu atd.), čas na vlastní koníčky a na vzdělávání.

Jak vaše tabulka vypadá teď? Převládají zde výrazně některé typy činnosti nad jinými? Nádech, výdech. Viz předchozí pauza. Zpět ke strojům.

Režim 24/7 je pro Robocopa. Nebuďte Robocop

8) Jestli vám už teď přetéká jedna činnost do druhé a na stole ještě zbylo pár nezařazených aktivit, doporučuji podrobit váš běžný rozvh důkladnému průzkumu. A proškrtat. Pokud zrovna nesnídáte proteinovou kaši s drcenými bateriemi, moc dlouho to takhle táhnout nevydržíte.

9) Mrkněte se, jak je na tom oblast odpočinku a volnočasových aktivit. Máte v týdnu prostor sami na sebe? Nechtělo by to kapku odlehčit? Vejde se tam ještě kafe s kamarádkou nebo procházka lesem?

10) V ideálním případě byste měli mít vyvážené oblasti volného času, práce a odpočinku. Hrajte si s tabulkou, přehodnoťte priority. Je jen na vás, kolik toho skutečně „musíte“ zvládnout. Promyslete možnosti delegování.

Vyhněte se starým pastičkám

Víte o sobě, že snadno propadáte prokrastinaci? Udělejte si jasno v tom, co vás ve skutečnosti odvádí od akce. Může to být strach ze selhání, tušení nepříjemného telefonátu nebo pocit přehlcení. Tady najdete pár tipů, jak zatočit s prokrastinací.

Podpora, parťák, pravidelnost

Tyhle tři pilíře vám pomůžou nejen začít, ale hlavně vytrvat na cestě a ideálně dojít až do cíle – ať už plánujete zařadit ranní cvičení, každý den 5 nových slovíček nebo rozjet nové podnikání po mateřské.

1) PODPORA – jaké máte startovní podmínky pro zavedení novinek? Doma vás spíše podporují, nebo vám hážou klacky pod nohy? Máte dostatečné zdroje (čas, energie, finance)? Čím se podpoříte v těžkých chvílích? Pokud si sami nejste jisti a nemáte oporu ve svém nejbližším okolí, dopřejte si podporu kouče nebo mentora. Proberete své plány, překážky i výzvy s nezaujatou osobou a získáte nový pohled na věc.

2) PARŤÁK – ideální pro začátky v pravidelném sportu, studium nového jazyka nebo oboru nebo zavádění jiných volnočasových návyků. Pro podnikání si další osobu v projektu pořádně rozmyslete. Opět se zde vyplatí poradit se s byznys mentorem.

Každopádně mít někoho, kdo vás vytáhne z křesla, když se vám zrovna nebude chtít, povzbudí vás, ocení snahu a oslaví s vámi váš úspěch, je k nezaplacení. Nezapomínejte ale i na svoje vlastní zdroje – už jste se potkali se svým vnitřním hrdinou?

3) PRAVIDELNOST – ideální je začít s jedním novým návykem a přidávat postupně, až se jednotlivé novinky usadí. Když překonáte prvních pár dní, je dobré setrvat v nastaveném režimu. Pravidelnost zásadně podporuje přijetí nové činnosti za svou.

Je daleko jednodušší brát jako fakt, že je úterý ráno a jde se běhat, než měnit program podle počasí, nálady nebo jiných proměnlivých atributů. Nehažte své hlavě klacky pod nohy tím, že budete nové projekty přesunovat až jak to vyjde. Nakonec je necháte rovnou plavat – a to by byla škoda, když už jste jednou začali.

 

Chcete do nového roku vyrazit s čistým stolem a jasnými prioritami a vzít si s sebou jen to, co opravdu potřebujete? Společně se podíváme na vše, co chcete začlenit do svého života.

Ukážu vám, jak si naplánovat jednotlivé etapy. Pomohu vám zvládnout překážky, odložit své strachy a předejít kolečku prokrastinace.  Vyberte si jednu ze tří variant společné cesty a pojďme na to.

 

Napadlo vás něco k příběhu? 

napište mi

Nebo se přihlaste k odběru novinek